w

Aromaterapia – zastosowania i korzyści

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia jest holistyczną metodą leczenia, która wykorzystuje naturalne ekstrakty roślinne do promowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Czasami jest ona nazywana terapią olejkami eterycznymi. Aromaterapia wykorzystuje aromatyczne olejki eteryczne w celach leczniczych, aby poprawić zdrowie ciała, umysłu i ducha. Poprawia ona zarówno zdrowie fizyczne, jak i emocjonalne.

Aromaterapia jest uważana zarówno za sztukę, jak i naukę. Ostatnio, aromaterapia zyskała większe uznanie w dziedzinie nauki i medycyny.

Od jak dawna istnieje aromaterapia?

Ludzie stosują aromaterapię od tysięcy lat. Starożytne kultury w Chinach, Indiach, Egipcie i innych krajach stosowały aromatyczne składniki roślinne w żywicach, balsamach i olejkach. Te naturalne substancje były używane do celów medycznych i religijnych. Wiedziano, że przynoszą one korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Destylacja olejków eterycznych przypisywana jest Persom w X wieku, choć praktyka ta mogła być stosowana już dużo wcześniej. Informacje o destylacji olejków eterycznych zostały opublikowane w XVI wieku w Niemczech. Francuscy lekarze w XIX wieku dostrzegli potencjał olejków eterycznych w leczeniu chorób.

W XIX wieku medycy stali się bardziej ustabilizowani i skupili się na stosowaniu leków chemicznych. Jednak francuscy i niemieccy lekarze nadal uznawali rolę naturalnych składników roślinnych w leczeniu chorób.

Termin “aromaterapia” został ukuty przez francuskiego perfumiarza i chemika René-Maurice Gattefossé w książce, którą napisał na ten temat i która ukazała się w 1937 roku. Wcześniej odkrył on leczniczy potencjał lawendy w leczeniu oparzeń. Książka ta omawia zastosowanie olejków eterycznych w leczeniu schorzeń medycznych.

Jak działa leczenie aromaterapią?

Aromaterapia działa poprzez zmysł węchu i absorpcję przez skórę przy użyciu produktów takich jak te:

dyfuzory
spryskiwacze aromatyczne
inhalatory
sole do kąpieli
olejki do ciała, kremy lub balsamy do masażu lub stosowania miejscowego
parowce do twarzy
gorące i zimne okłady
maseczki z glinki
Możesz stosować je pojedynczo lub w dowolnej kombinacji.

Dostępnych jest prawie sto rodzajów olejków eterycznych. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie używają najbardziej popularnych olejków.

Olejki eteryczne są dostępne online, w sklepach ze zdrową żywnością i w niektórych zwykłych supermarketach. Ważne jest, aby kupować od renomowanego producenta, ponieważ olejki nie są regulowane przez FDA. Dzięki temu masz pewność, że kupujesz produkt wysokiej jakości, który jest w 100 procentach naturalny. To nie powinno zawierać żadnych dodatków lub składników syntetycznych. Sprawdź te olejki eteryczne dostępne na Amazon.

Każdy olejek eteryczny ma szereg unikalnych właściwości leczniczych, zastosowań i efektów. Łączenie olejków eterycznych w celu stworzenia synergicznej mieszanki daje jeszcze więcej korzyści.

Korzyści z aromaterapii

Aromaterapia przynosi wiele korzyści. Mówi się, że:

łagodzi ból
poprawia jakość snu
zmniejsza stres, pobudzenie i niepokój
łagodzi bóle stawów
leczy bóle głowy i migreny
łagodzą skutki uboczne chemioterapii
łagodzą dyskomfort związany z porodem
zwalczać bakterie, wirusy lub grzyby
poprawić trawienie
usprawnić opiekę hospicyjną i paliatywną
wzmocnić odporność
REKLAMA
Sprawdź poziom witamin za pomocą testu na obecność mikroelementów
Ten test na obecność mikroelementów sprawdza poziom witamin B12, D, E, magnezu, miedzi, selenu i cynku. Wyniki otrzymasz w ciągu 2-5 dni z akredytowanego laboratorium z bezpłatną wysyłką. Zamów już dziś, aby uzyskać 30% zniżki.

Niesprawdzone twierdzenia

Dowody naukowe dotyczące aromaterapii są uważane za ograniczone w niektórych dziedzinach. Brakuje badań, które wspierałyby stosowanie aromaterapii w leczeniu choroby Alzheimera, choroby Parkinsona i chorób serca.

Stany, które można leczyć
Aromaterapia ma potencjał w leczeniu wielu schorzeń, w tym:

astmę
bezsenność
zmęczenie
depresjaZaufane źródło
zapalenie
neuropatia obwodowa
problemy menstruacyjne
łysienie
rak
zaburzenia erekcji
zapalenie stawów
menopauza

Najpopularniejsze olejki do aromaterapii

Według National Association for Holistic Aromatherapy, najpopularniejsze olejki eteryczne to:

szałwia muszkatołowa
cyprys
eukaliptus
koper włoski
geranium
imbir
helichrysum
lawenda
cytryna
trawa cytrynowa
mandarynka
neroli
paczula
mięta pieprzowa
rumianek rzymski
róża
rozmaryn
drzewo herbaciane
wetiwer
ylang ylang

Olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów. Na przykład, dodaj je do balsamów do ciała lub olejków nośnikowych, a następnie zastosuj je miejscowo. Spróbuj wzbogacić tonik do twarzy, szampon lub odżywkę o olejki eteryczne. Możesz też dodać je do mydła w płynie, pasty do zębów lub płynu do płukania ust. Możesz również rozproszyć lub rozpylić olejki w całym pomieszczeniu lub wlać je do kąpieli.

Wybór dostawcy
Możesz chcieć spotkać się z certyfikowanym aromaterapeutą, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aromaterapią lub jeśli masz konkretne problemy, którymi chciałbyś się zająć. Możesz znaleźć aromaterapeutę korzystając z katalogu online. Możesz też zapytać o niego w spa lub studio jogi.

Podczas konsultacji z aromaterapeutą, odpowiesz na pytania i porozmawiasz o swoim stylu życia i zdrowiu. Wspólnie opracujecie indywidualny plan leczenia, który pozwoli Ci osiągnąć Twoje cele i opanować objawy. Możesz odbyć kilka sesji z aromaterapeutą lub zdecydować się na sesje trwające przez dłuższy czas.

Ponieważ aromaterapia jest terapią uzupełniającą, powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem sesji. W ten sposób Twoja terapia olejkami eterycznymi może być dostosowana tak, aby współdziałała z każdą terapią medyczną, którą otrzymujesz.

Istnieje wiele informacji dostępnych w Internecie i książkach, jeśli chcesz leczyć się w domu. Istnieją również kursy, na których możesz dowiedzieć się więcej o aromaterapii.

Konsultacje z aromaterapeutą różnią się w zależności od kilku czynników, w tym od Twojego miejsca zamieszkania. Możesz oczekiwać, że zapłacisz do 100 dolarów za pierwszą konsultację i do 50 dolarów za kolejne.

Skutki uboczne

Większość olejków eterycznych jest bezpieczna w użyciu. Istnieją jednak pewne środki ostrożności, które należy podjąć przy ich stosowaniu, jak również skutki uboczne, których należy być świadomym, zwłaszcza jeśli przyjmujesz leki na receptę.

Nie stosuj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Zawsze używaj oleju nośnikowego, aby rozcieńczyć olejki. Pamiętaj, aby wykonać test płatkowy skóry przed użyciem olejków eterycznych. Ponieważ cytrusowe olejki eteryczne mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej wrażliwa na słońce, należy unikać tych olejków, jeśli będziesz narażony na działanie promieni słonecznych.

Dzieci i kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny używać olejków eterycznych z ostrożnością i pod nadzorem lekarza. Należy unikać niektórych olejków i nigdy nie połykać olejków eterycznych.

Skutki uboczne stosowania olejków eterycznych obejmują:

wysypki
ataki astmy
bóle głowy
reakcje alergiczne
podrażnienie skóry
nudności
Używaj olejków eterycznych z ostrożnością, jeśli masz:

katar sienny
astmę
epilepsję
wysokie ciśnienie krwi
egzemę
łuszczyca
Takeaway
Odkrywając zastosowania olejków eterycznych, zwracaj uwagę na to, jak różne olejki i metody ich stosowania wpływają na Ciebie.

Zawsze rozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii aromaterapeutycznej. Pamiętaj, że aromaterapia ma być terapią uzupełniającą. Nie powinna ona zastępować żadnego planu leczenia zatwierdzonego przez lekarza.

 

wosk sojowy

Co to jest Wosk Sojowy?

Ylang Ylang Kanaga

Olejek Ylang Ylang właściwości, zastosowanie i jak używać