Spis treści
Co to jest Mindfulness?
Czy masz oczyścić swój umysł, czy skupić się na jednej rzeczy? Oto definicja Mindful, czyli uważności.
Mindfulness. To dość proste słowo. Sugeruje, że umysł jest w pełni uważny na to, co się dzieje, na to, co robisz, na przestrzeń, w której się poruszasz. Mogłoby się to wydawać banalne, gdyby nie irytujący fakt, że tak często odbiegamy od tego, o co nam chodzi. Nasz umysł zaczyna uciekać, tracimy kontakt z naszym ciałem i dość szybko jesteśmy pochłonięci obsesyjnymi myślami o czymś, co właśnie się wydarzyło lub zamartwiamy się o przyszłość. A to sprawia, że jesteśmy niespokojni.
Mindfulness to podstawowa ludzka zdolność do bycia w pełni obecnym, świadomym tego, gdzie jesteśmy i co robimy, a nie nadmiernie reaktywnym czy przytłoczonym tym, co dzieje się wokół nas.
Jednak bez względu na to, jak daleko odpłyniemy, mindfulness jest tuż obok, aby przyciągnąć nas z powrotem do tego, gdzie jesteśmy, co robimy i czujemy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest mindfulness, najlepiej jest spróbować jej przez jakiś czas. Ponieważ trudno jest to opisać słowami, znajdziesz drobne różnice w znaczeniu w książkach, na stronach internetowych, w materiałach audio i wideo.
Definicja uważności (Mindfulness)
Mindfulness to podstawowa ludzka zdolność do bycia w pełni obecnym, świadomym tego gdzie jesteśmy i co robimy, a nie nadmiernie reaktywnym czy przytłoczonym tym, co dzieje się wokół nas.
Mindfulness to cecha, którą każdy człowiek już posiada, nie jest to coś, co trzeba sobie wyczarować, trzeba się tylko nauczyć, jak do niej dotrzeć.
Rodzaje praktyki Mindfulness
Choć mindfulness jest wrodzony, można go kultywować poprzez sprawdzone techniki. Oto kilka przykładów:
Medytacja w pozycji siedzącej, chodzącej, stojącej i w ruchu (możliwa jest również w pozycji leżącej, ale często prowadzi do snu);
Krótkie przerwy, które wprowadzamy do codziennego życia;
Łączenie praktyki medytacyjnej z innymi zajęciami, takimi jak joga czy sport.
Korzyści płynące z praktyki Mindfulness:
Kiedy medytujemy, nie pomaga skupianie się na korzyściach, ale raczej po prostu wykonywanie praktyki, a przecież są korzyści, bo inaczej nikt by tego nie robił.
Kiedy jesteśmy uważni, redukujemy stres, zwiększamy wydajność, zyskujemy wgląd i świadomość poprzez obserwację własnego umysłu oraz zwiększamy naszą uwagę na dobrostan innych.
Medytacja mindfulness daje nam czas w życiu, kiedy możemy zawiesić osąd i uwolnić naszą naturalną ciekawość dotyczącą funkcjonowania umysłu, podchodząc do naszych doświadczeń z ciepłem i życzliwością dla siebie i innych.
8 faktów o Mindfulness:
- Mindfulness nie jest czymś niejasnym czy egzotycznym. Jest nam dobrze znana, ponieważ jest tym, co już robimy i jacy już jesteśmy. Przybiera wiele kształtów i nosi wiele nazw.
- Mindfulness nie jest czymś specjalnie dodanym, co robimy. Mamy już zdolność do bycia obecnym i nie wymaga to od nas zmiany tego, kim jesteśmy. Możemy jednak kultywować te wrodzone cechy za pomocą prostych praktyk, które, jak wykazano naukowo, przynoszą korzyści nam samym, naszym bliskim, przyjaciołom i sąsiadom, ludziom, z którymi pracujemy, a także instytucjom i organizacjom, w których uczestniczymy.
- Nie musisz się zmieniać. Rozwiązania, które wymagają od nas zmiany tego, kim jesteśmy lub stania się kimś, kim nie jesteśmy, wielokrotnie nas zawiodły.
- Mindfulness rozpoznaje i kultywuje to, co najlepsze w tym, kim jesteśmy jako istoty ludzkie.
Mindfulness ma potencjał, by stać się transformującym zjawiskiem społecznym. Oto dlaczego: - Każdy może to zrobić. Praktyka Mindfulness kultywuje uniwersalne ludzkie cechy i nie wymaga od nikogo zmiany przekonań. Każdy może z niej skorzystać i łatwo się jej nauczyć.
- To sposób na życie. Mindfulness to coś więcej niż tylko praktyka. Wprowadza świadomość i troskę do wszystkiego, co robimy – i redukuje niepotrzebny stres. Nawet odrobina czyni nasze życie lepszym.
- Jest oparta na dowodach naukowych. Nie musimy przyjmować mindfulness na wiarę. Zarówno nauka, jak i doświadczenie wskazują na jej pozytywne korzyści dla naszego zdrowia, szczęścia, pracy i związków.
- Pobudza innowacyjność. W obliczu rosnącej złożoności i niepewności naszego świata, mindfulness może doprowadzić nas do skutecznych, odpornych i tanich odpowiedzi na pozornie nieprzejednane problemy.
Mindfulness to nie wszystko w twojej głowie
Kiedy myślimy o mindfulness i medytacji (przez duże M), możemy zawiesić się na myśleniu o naszych myślach: zamierzamy zrobić coś z tym, co dzieje się w naszych głowach. To jest tak jakby te ciała, które mamy są tylko niewygodnymi workami dla naszych mózgów do noszenia wokoło.
Gdy wszystko pozostaje w głowie, brakuje poczucia starej, dobrej grawitacji.
Medytacja zaczyna się i kończy w ciele. Polega ona na poświęceniu czasu na zwrócenie uwagi na to, gdzie jesteśmy i co się dzieje, a to zaczyna się od bycia świadomym naszego ciała.
Takie podejście może sprawić, że medytacja będzie się wydawać unoszeniem się w powietrzu – tak jakbyśmy nie musieli chodzić. Możemy po prostu płynąć.
Ale medytacja zaczyna się i kończy w ciele. Polega na poświęceniu czasu na zwrócenie uwagi na to, gdzie jesteśmy i co się dzieje, a to zaczyna się od bycia świadomym swojego ciała. Ten właśnie akt może być uspokajający, ponieważ nasze ciało ma wewnętrzne rytmy, które pomagają mu się zrelaksować, jeśli damy mu szansę.
Jak usiąść do praktyki medytacyjnej
Tutaj jest pozycją praktyka która może używać jako początek etap okres medytacji praktyka lub po prostu jako coś robić dla minuty, być może stabilizować się i znajdować moment relaks przed iść z powrotem w szyku. Jeśli masz kontuzje lub inne fizyczne trudności, możesz to zmodyfikować tak, aby pasowało do twojej sytuacji.
- Zajmij swoje miejsce. Niezależnie od tego, na czym siedzisz – na krześle, poduszce do medytacji, ławce w parku – znajdź miejsce, które daje ci stabilne, solidne siedzenie, nie grzęźnie ani nie zwisa do tyłu.
- Zauważ, co robią twoje nogi. Jeżeli siedzisz na poduszce na podłodze, skrzyżuj wygodnie nogi przed sobą. (Jeśli już wykonujesz jakąś postawę jogi w pozycji siedzącej, śmiało.) Jeśli siedzisz na krześle, dobrze jest, jeśli spody Twoich stóp dotykają podłogi.
- Wyprostuj – ale nie usztywniaj – górną część ciała. Kręgosłup ma naturalną krzywiznę. Pozwól mu na to. Głowa i ramiona mogą wygodnie spoczywać na kręgach.
- Ramiona ustawiamy równolegle do górnej części ciała. Następnie opuść ręce na czubki nóg. Gdy ramiona znajdują się po bokach, ręce znajdą się we właściwym miejscu. Zbyt daleko do przodu spowoduje, że będziesz się garbić. Zbyt daleko do tyłu sprawi, że będziesz sztywny. Stroisz struny swojego ciała – nie za mocno i nie za luźno.
- Opuść lekko podbródek i pozwól, aby Twoje spojrzenie delikatnie opadło w dół. Możesz opuścić powieki. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz je całkowicie opuścić, ale nie jest konieczne zamykanie oczu podczas medytacji. Możesz po prostu pozwolić temu, co pojawia się przed twoimi oczami być tam bez skupiania się na tym.
- Bądź tam przez kilka chwil. Odpręż się. Teraz wstań i idź o swoim dniu. A jeśli następną rzeczą w planie dnia jest praktyka mindfulness poprzez zwracanie uwagi na oddech lub odczucia w ciele, to znaczy, że zacząłeś od właściwej stopy – i ręce, i ramiona, i wszystko inne.
- Zacznij jeszcze raz. Kiedy twoja postawa jest już ustalona, poczuj swój oddech – niektórzy mówią “podążaj” za nim – jak wychodzi i jak wchodzi. (Niektóre wersje tej praktyki kładą większy nacisk na wydech, a przy wdechu po prostu zostawiasz przestronną pauzę). Nieuniknione jest, że twoja uwaga opuści oddech i powędruje w inne miejsca. Kiedy to zauważysz – w ciągu kilku sekund, minuty, pięciu minut – zwróć swoją uwagę na oddech. Nie przejmuj się osądzaniem siebie ani obsesją na punkcie treści myśli. Wróć. Odchodzisz, wracasz.
- To jest to. To jest praktyka. Często mówi się, że to bardzo proste, ale niekoniecznie jest to łatwe. Praca polega na tym, aby po prostu robić to dalej. Wyniki będą się pojawiać.