w

Joga czym jest i jak działa Joga?

Czym jest Joga i jak działa?

Joga jest praktyką umysłu i ciała. Różne style jogi łączą postawy fizyczne, techniki oddechowe i medytację lub relaks.

Joga jest starożytną praktyką, która mogła wywodzić się z Indii. Obejmuje ona ruch, medytację i techniki oddechowe w celu promowania dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego.

Istnieje kilka rodzajów jogi i wiele dyscyplin w ramach tej praktyki.

Ten artykuł omawia historię, filozofię, korzyści dla zdrowia i samopoczucia oraz różne gałęzie jogi.

Czym jest joga?
Joga to starożytna praktyka, która obejmuje pozy fizyczne, koncentrację i głębokie oddychanie.

Regularna praktyka jogi może promowaćTrusted Source wytrzymałość, siłę, spokój, elastyczność i dobre samopoczucie.

Joga jest obecnie popularną formą ćwiczeń na całym świecie. Według krajowego badania z 2017 roku, jeden na siedmiu dorosłych w Stanach Zjednoczonych praktykował jogę w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Historia jogi.

Pierwsza wzmianka o słowie “joga” pojawia się w Rig Veda, zbiorze starożytnych tekstów. Joga pochodzi od sanskryckiego słowa “yuj”, które oznacza “związek” lub “łączyć się”.

Jogę można prześledzić w północnych Indiach ponad 5 000 lat temu.

Indyjscy mnisi rozpowszechnili swoją wiedzę na temat jogi na Zachodzie pod koniec lat 90-tych XIX wieku. Nowoczesne nauki jogi stały się szeroko popularne w krajach zachodnich w latach 70-tych XX wieku.

Filozofia jogi.

Ogólna filozofia jogi polega na połączeniu umysłu, ciała i ducha.

Istnieje sześć gałęzi jogi. Każda gałąź reprezentuje inny punkt ciężkości i zestaw cech.

Sześć gałęzi jogi to:

Hatha joga: Jest to fizyczna i umysłowa gałąź, która ma na celu przygotowanie ciała i umysłu.
Radża joga: Ta gałąź obejmuje medytację i ścisłe przestrzeganie serii dyscyplinarnych kroków, znanych jako osiem kończyn jogi.
Karma joga: Jest to ścieżka służby, która ma na celu stworzenie przyszłości wolnej od negatywności i egoizmu.
Bhakti joga: Ma na celu ustanowienie ścieżki oddania, pozytywnego sposobu kanalizowania emocji oraz kultywowania akceptacji i tolerancji.
Jnana joga: Ta gałąź jogi dotyczy mądrości, ścieżki uczonego i rozwijania intelektu poprzez studiowanie.
Tantra joga: Jest to ścieżka rytuału, ceremonii lub skonsumowania związku.

Joga utrzymuje, że czakry są punktami centralnymi energii, myśli, uczuć i ciała fizycznego. Według nauczycieli jogi, czakry określają sposób, w jaki ludzie doświadczają rzeczywistości poprzez reakcje emocjonalne, pragnienia lub awersje, poziom pewności siebie lub strachu, a nawet fizyczne symptomy i efekty.

Kiedy energia zostaje zablokowana w czakrze, wyzwala fizyczny, mentalny lub emocjonalny brak równowagi, który objawia się takimi symptomami jak niepokój, senność lub słabe trawienie.

Asany to wiele fizycznych póz w hatha jodze. Ludzie, którzy praktykują jogę, używają asan do uwolnienia energii i stymulowania niezrównoważonej czakry.

Istnieje siedem głównych czakr, z których każda ma swój własny cel:

Sahasrara: Czakra korony, która znajduje się na szczycie głowy, symbolizuje połączenie duchowe.
Ajna: Położona między brwiami, czakra trzeciego oka ma związek z intuicją.
Vishuddha: Czakra gardła odpowiada odporności i komunikacji werbalnej.
Anahata: Czakra serca, która znajduje się w centrum klatki piersiowej, wpływa na relacje zawodowe i osobiste. Wszelkie zaburzenia równowagi w tej czakrze będą miały wpływ na tlen, hormony, tkanki i kontrolę organów.
Manipura: Czakra splotu słonecznego znajduje się w okolicy żołądka. Odpowiada ona za pewność siebie, mądrość i samodyscyplinę.
Svadhishthana: Czakra sakralna, która znajduje się poniżej pępka, łączy przyjemność, dobre samopoczucie i witalność.
Muladhara: Czakra korzenia, która znajduje się u podstawy kręgosłupa, łączy umysł i ciało z ziemią, aby utrzymać osobę uziemioną. Kontroluje nerwy kulszowe i przywspółczulny układ nerwowy.
Rodzaje
Nowoczesna joga koncentruje się na ćwiczeniach, sile, zręczności i oddychaniu. Może pomócTrusted Source zwiększyć fizyczne i psychiczne dobre samopoczucie.

Istnieje wiele stylów jogi. Osoba powinna wybrać styl w oparciu o swoje cele i poziom sprawności fizycznej.

Rodzaje jogi i style obejmują:

Ashtanga joga
Ten rodzaj praktyki jogi wykorzystuje starożytne nauki jogi. Jednak stał się on popularny w latach 70-tych.

Ashtanga stosuje te same pozy i sekwencje, które szybko łączą każdy ruch z oddechem.

Bikram joga
Ludzie praktykują Bikram jogę, znaną również jako gorąca joga, w sztucznie ogrzewanych pomieszczeniach o temperaturze prawie 105oF i wilgotności 40%. Składa się ona z 26 póz i sekwencji dwóch ćwiczeń oddechowych.

Hatha joga
Jest to ogólny termin dla każdego rodzaju jogi, który uczy póz fizycznych. Zajęcia hatha zazwyczaj służą jako łagodne wprowadzenie do podstawowych póz jogi.

Joga Iyengara
Ten rodzaj praktyki jogi koncentruje się na znalezieniu właściwego ułożenia w każdej pozycji z pomocą różnych rekwizytów, takich jak klocki, koce, pasy, krzesła i bolstery.

Joga Kripalu
Ten rodzaj jogi uczy praktykujących poznawać, akceptować i uczyć się od ciała. Uczeń jogi Kripalu uczy się znajdować swój własny poziom praktyki poprzez patrzenie do wewnątrz.

Zajęcia zazwyczaj rozpoczynają się ćwiczeniami oddechowymi i delikatnym rozciąganiem, po czym następuje seria indywidualnych póz i końcowa relaksacja.

Joga Kundalini
Joga Kundalini jest systemem medytacji, który ma na celu uwolnienie skumulowanej energii.

Zajęcia jogi kundalini zazwyczaj zaczynają się od śpiewu, a kończą śpiewem. Pomiędzy nimi wykonywane są asany, pranajamy i medytacje, których celem jest osiągnięcie określonego rezultatu.

Power joga
W późnych latach 80-tych praktycy rozwinęli ten aktywny i atletyczny rodzaj jogi oparty na tradycyjnym systemie asztangi.

Sivananda
System ten opiera się na pięciopunktowej filozofii.

Filozofia ta utrzymuje, że prawidłowe oddychanie, relaksacja, dieta, ćwiczenia i pozytywne myślenie współpracują ze sobą, aby stworzyć zdrowy jogiczny styl życia.

Osoby praktykujące Sivanandę stosują 12 podstawowych asan, które poprzedzają Salutami Słońca, a następnie wykonują Savasanę.

Winijoga
Winioga skupia się na przewadze formy nad funkcją, oddechu i adaptacji, powtarzaniu i trzymaniu oraz sztuce i nauce sekwencjonowania.

Yin joga
Jin joga skupia się na utrzymywaniu pasywnych pozycji przez długi okres czasu. Ten styl jogi koncentruje się na głębokich tkankach, więzadłach, stawach, kościach i powięzi.

Joga prenatalna
Joga prenatalna wykorzystuje pozy, które praktycy stworzyli z myślą o kobietach w ciąży. Ten styl jogi może pomóc ludziom wrócić do formy po porodzie i wspierać zdrowie w czasie ciąży.

Joga relaksacyjna
Jest to relaksująca metoda jogi. Na zajęciach jogi relaksacyjnej człowiek spędza czas w czterech lub pięciu prostych pozach, używając takich rekwizytów jak koce i poduszki, aby pogrążyć się w głębokim relaksie bez wysiłku podczas utrzymywania pozycji.

Korzyści płynące z jogi

Według badań z 2012 roku, 94% dorosłych, którzy praktykują jogę, robi to z powodów zdrowotnych.

Joga ma wiele fizycznych i psychicznych korzyści, w tymZaufane źródło:

budowanie siły mięśni
zwiększanie elastyczności
promowanie lepszego oddychania
wspomaganie zdrowia serca
pomoc w leczeniu uzależnień
redukcja stresu, niepokoju, depresji i chronicznego bólu
poprawa snu
poprawiając ogólne samopoczucie i jakość życia.
Zaleca się, aby przed rozpoczęciem praktyki jogi, jeśli to możliwe, skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Ryzyko i skutki uboczne jogi

Wiele rodzajów jogi jest stosunkowo łagodnych i dlatego bezpiecznych dla ludzi, jeśli praktykę prowadzi dobrze wyszkolony instruktor.

Rzadko zdarza się, by podczas uprawiania jogi doznać poważnego urazu. Najczęstsze kontuzje wśród osób ćwiczących jogę to skręcenia i nadwyrężenia.

Jednakże, ludzie mogą chcieć rozważyć kilka czynników ryzyka przed rozpoczęciem praktyki jogi.

Osoba, która jest w ciąży lub ma problemy zdrowotne, takie jak utrata kości, jaskra lub rwa kulszowa, powinna skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli to możliwe, zanim zacznie ćwiczyć jogę.

Niektórzy ludzie mogą potrzebować zmodyfikować lub unikać niektórych pozycji jogi, które mogą być ryzykowne ze względu na ich specyficzny stan.

Początkujący powinni unikać zaawansowanych pozycji i trudnych technik, takich jak stójka na głowie, pozycja lotosu i intensywne oddychanie.

Przy leczeniu schorzeń nie należy zastępować jogi konwencjonalną opieką medyczną ani odkładać wizyty u specjalisty w związku z bólem lub jakimkolwiek innym problemem medycznym.

Podsumowanie
Joga jest starożytną praktyką, która zmieniała się z biegiem czasu.

Współczesna joga skupia się na pozycjach mających na celu stymulowanie wewnętrznego spokoju i energii fizycznej. Starożytna joga nie kładła tak dużego nacisku na sprawność fizyczną. Zamiast tego, koncentrowała się na kultywowaniu skupienia umysłu i rozszerzaniu energii duchowej.

Istnieje wiele różnych rodzajów jogi. Styl, który dana osoba wybierze, będzie zależał od jej oczekiwań i poziomu sprawności fizycznej.

Osoby z pewnymi dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak rwa kulszowa, powinny podchodzić do jogi powoli i z ostrożnością.

Joga może pomóc w prowadzeniu zrównoważonego, aktywnego stylu życia.

mindfulness

Co to jest Mindfulness?

wosk sojowy

Co to jest Wosk Sojowy?