w ,

Olejek Ylang Ylang właściwości, zastosowanie i jak używać

O olejku eterycznym Ylang Ylang

Ylang ylang to żółty kwiat w kształcie gwiazdy, który rośnie na drzewie Kananga (Cananga odorata). Ten tropikalny gatunek pochodzi z krajów położonych nad Oceanem Indyjskim, takich jak Indie, Filipiny, Malezja, Indonezja i część Australii. Intensywny, aromatyczny zapach ylang ylang jest owocowy, kwiatowy i bogaty.

Kwiat ylang ylang jest używany do produkcji kilku rodzajów olejków eterycznych w procesie destylacji z parą wodną. Olejki te różnią się intensywnością zapachu.

Ylang ylang extra jest najsilniejszym olejkiem eterycznym pochodzącym z kwiatu ylang ylang. Olejek ten jest często stosowany jako nuta główna w perfumach, takich jak Chanel Nr 5.

Mniej silne olejki eteryczne są używane jako średnie i bazowe nuty w perfumach, a także do wytwarzania produktów takich jak woda kolońska, balsam, aromat spożywczy i mydło. Najdelikatniejsza forma ylang ylang jest często znana jako olejek Kananga.

Zastosowanie olejku ylang ylang:

Badania wykazały, że olejek:

  • poprawia nastrój
  • zmniejsza depresję
  • łagodzi niepokój
  • obniża ciśnienie krwi
  • zmniejszać częstość akcji serca
  • stymulują produkcję oleju w skórze i na skórze głowy
  • odstraszają owady latające i zabijają larwy robakówNiektórzy ludzie używają ylang ylang jako afrodyzjak i do stymulacji seksualnej, chociaż jego korzyści w tym obszarze są głównie niepotwierdzone

Ylang ylang ma również historię stosowania jako tradycyjny, ziołowy środek leczniczy w przypadku takich dolegliwości, jak

zaburzenia żołądkowe
reumatyzm
podagra
malaria
ból głowy
zapalenie płuc

Korzyści płynące z używania Ylang ylang

Ylang ylang ma pewne udowodnione korzyści, a niektóre zastosowania wskazane przez anegdotyczne dowody. Na przykład:

Niektóre badania wykazały, że ylang ylang zmniejszył niepokój i zwiększył poczucie własnej wartości, gdy był stosowany na skórę lub wdychany. Korzystny wpływ ylang ylang na nastrój został powtórzony w innych badaniach i jest również potwierdzony dowodami anegdotycznymi.
W innym badaniu stwierdzono, że wdychanie ylang ylang ma działanie uspokajające, znacznie obniżając skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi oraz częstość akcji serca u zdrowych mężczyzn.
Ylang ylang zawiera linalol, związek, który ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Wykazano w zaufanych źródłach, że jest skuteczny w zmniejszaniu, infekcji grzybiczej (Candida albicans).
W wielu częściach świata, kwiaty ylang ylang są ubijane na pastę i używane jako środek inhalacyjny w leczeniu astmy.
Po wysuszeniu, kwiaty ylang ylang są stosowane w leczeniu objawów malarii w krajach azjatyckich.
Ylang ylang jest stosowany jako ludowy środek zwiększający pożądanie seksualne i zmniejszający lęk przed seksem.

Ylang ylang skutki uboczne

Ylang ylang zawiera kilka alergenów, takich jak izoeugenol. Został on powiązany z kontaktowym zapaleniem skóry i może być drażniący dla skóry, gdy jest stosowany miejscowo.

Jak w przypadku każdego olejku eterycznego, nie należy stosować ylang ylang o pełnej mocy na skórę. Ylang ylang powinien być zmieszany z olejem nośnikowym i przetestowany przed użyciem na dużej powierzchni ciała, twarzy lub skóry głowy.

Ylang ylang jest trujący dla psów i kotów. Nie należy stosować ylang ylang na skórę, łapy lub sierść zwierzęcia i upewnij się, że nie jest stosowany w miejscach, w których zwierzę mogłoby go polizać lub wdychać.

Ylang ylang jest obecnie uważany za bezpieczny, gdy jest stosowany jako dodatek do żywności. Jeśli jednak jesteś uczulony na jego składniki, najlepiej będzie, jeśli będziesz go całkowicie unikać.

Formy olejku eterycznego ylang ylang

Ylang ylang można kupić jako olejek eteryczny. W niektórych przypadkach, może być oznaczony zgodnie z jego rankingu podczas procesu destylacji:

Ylang ylang extra wytwarza najmocniejszy zapach, ale szybko się ulatnia.
Olejki eteryczne ylang ylang oznaczone numerami 1, 2 lub 3 mają mniej intensywne zapachy, w tej kolejności, ale są gęstsze i bardziej długotrwałe. Olejek cananga (ylang ylang #3) ma najdelikatniejszy zapach.
Kompletny olejek eteryczny ylang ylang zawiera wszystkie cztery poziomy zapachu, od ekstra do 3.
Ylang ylang można również znaleźć jako składnik wielu komercyjnych produktów do pielęgnacji skóry i włosów, a także świec zapachowych, olejków do masażu, perfum i wody kolońskiej.

Jak stosować ylang ylang

Ylang ylang można zmieszać z olejem nośnikowym i stosować do pielęgnacji suchej skóry oraz do masażu. Można go również wcierać w skórę głowy, aby pobudzić produkcję oleju i zmniejszyć suchość. Ponieważ ylang ylang jest drażniący dla niektórych osób, zawsze najpierw wykonaj test płatkowy i odczekaj 24 godziny przed użyciem.

Zawsze go rozcieńczaj. Aby stosować miejscowo, dodaj jedną kroplę olejku eterycznego na każdą łyżeczkę oleju nośnikowego.
Przechowuj prawidłowo. Przechowuj w nieprzezroczystym, szklanym pojemniku w chłodnym, ciemnym miejscu.
Używaj i kontroluj jego jakość. Ylang ylang ma długi okres trwałości, więc możesz przygotować kilka partii do przechowywania przez rok, a nawet dłużej. Jednak nigdy nie używaj olejku, który stracił ważność lub pachnie zjełczałością.
Używaj go z wodą w dyfuzorze olejków. Ylang ylang może być również wdychany jako aromaterapia przez użycie w dyfuzorze pokojowym.

Sposób działania

Ylang ylang ma owocowy, słodki zapach i jest popularnym składnikiem wielu perfum i produktów kosmetycznych.

Ylang ylang ma kilka zalet potwierdzonych badaniami naukowymi, takich jak łagodzenie niepokoju i obniżanie ciśnienia krwi u niektórych osób. Niektóre dowody wskazują, że jego uspokajające działanie może być również korzystne w przypadku relaksacji i dolegliwości takich jak ból głowy.

Ylang ylang zawiera kilka alergenów i powinien być ostrożnie stosowany na skórę.

 

aromaterapia

Aromaterapia – zastosowania i korzyści

Księga rodzaju rozdział 29